Bezrobocie młodych ludzi w powiecie lubaczowskim

Kresowiak Galicyjski / Anna RutkowskaDodaj komentarz: 0
Nr 5(246)/2017, 4 maja 2017

W połowie roku tj. w miesiącu lipcu 2016 roku w Business Insider Polska pojawiła się informacja zanotowana przez GUS (Główny Urząd Statystyczny), iż stopa bezrobocia w czerwcu w Polsce wynosiła 8,8 proc., i zarazem był to najniższy wynik od października 2008 roku.

Minister Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej powiedziała wtedy, że cyt.: ,,To świetne informacje, które pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość rynku pracy w Polsce”. Nowy rząd powołany w listopadzie 2015 roku, dawał nadzieje młodym na odrodzenie sytuacji w naszym kraju w małych miasteczkach jak Lubaczów i okolice. Pełni entuzjazmu i oczekiwań na nowe i pewne miejsca pracy stały się nadzieją młodego pokolenia, które w sercu skrywało chęć pozostania lub powrotu do rodzinnych stron. Zmieniająca się polityka rodzinna -otrzymanie przez rodziny 500+, zachęciła z jednej strony młode małżeństwa do powiększania rodziny z drugiej zaś strony tych bardziej leniwych do jeszcze większej,,nietolerancji pracy”.

Analizując ponad 1,5 roku pracy nowego rządu pod względem stworzenia nowych inwestycji w Lubaczowie i okolicach z zażenowaniem stwierdzam, że niewiele zyskaliśmy. Na pewno odezwą się głosy ludzi pełniących w naszym powiecie dostojne i ważne funkcje, że,,dużo zostało zrobione” w naszych okolicach, ale zauważmy co zostało zrobione dla młodych? (chodniki, drogi, parki, remontowane puste szkoły, w których nie odbywają się zajęcia od lat, a które   wykorzystywane są do imprez okolicznościowych, odrestaurowywane chałupy domki, skanseny, które stanowią także bazę do wszelkiego rodzaju imprez.

Pozyskane na ten cel środki unijne musimy oddać, nic nie jest za darmo. Owszem kultura, sztuka i związane z nią tematy są bardzo ważne bo stanowią o tożsamości naszego regionu, ale bardziej ważny i priorytetowy jest temat młodych. Nasuwa się pytanie co dalej z młodymi, co tworzy się dla nich w Lubaczowie i okolicach, aby ich zachęcić do powrotu po zakończeniu studiów do swojej małej ojczyzny. Prawda jest brutalna - oni nie chcą tutaj wracać bo nie mają perspektywy i pomysłu na dalszy rozwój i dalsze życie. Na przystankach i w okolicznych miejscach, gdzie skupia się nasza młodzież słyszy się od nich gorzkie słowa rozczarowania, iż nie mają po co tutaj wracać bo nie ma do czego. To co będzie im przypominało skąd pochodzą to rodzinny dom i najbliżsi, którzy będą ich oczekiwać na święta, wakacje i pogrzeby. Wychowujemy nasze dzieci dla innych miast i krajów żeby dzięki nim inne miasta mogł się industrialnie i szybko rozwijać. Pozwalamy naszym młodym pokoleniom za granicą stać się parobkami, najemcami, tanią siłą roboczą nieraz szykanowanych z powodu swojego pochodzenia w obcych krajach.

Praca ludzka nie może być traktowana tylko jako siła potrzebna dla produkcji tak zwana,,siła robocza”. Człowiek w niej nie powinien być widziany jako narzędzie produkcji. On jest twórcą pracy i jej sprawcą. Praca nie może utracić swojej właściwej godności, ponieważ celem pracy jest sam człowiek. Owszem jest bardzo wiele młodych ludzi, którzy poza granicami kraju mają pracę w ważnych instytucjach i pełnią funkcje odpowiedzialne, ale to naprawdę niewielki odsetek w porównaniu do nieraz morderczej wysiłkowej fizycznej pracy młodych Polaków. Na potwierdzenie niezbyt dobrej sytuacji młodych w naszym powiecie, pozwolę sobie na przeprowadzenie analizy statystyk młodych do 25 roku życia od 2005 roku podanych wg Urzędu Pracy w Lubaczowie z uwzględnieniem stanu na dzień 31.03.2017r. Liczba bezrobotnych do 25 r. ż., w 2005 r., wynosiła 1446 bezrobotnych z podziałem na wykształcenie:

wyższe – 77 osób,
policealne i średnie zawodowe – 459 osób,
średnie ogólnokształcące – 206 osób,
zasadnicze zawodowe – 418 osób,
gimnazjalne i poniżej – 286 osób,

Podobny stan utrzymywał się w następnych latach w granicach 1240-1150 osób, a zaczął systematycznie spadać z roku na rok od 2013r.(1061osób), 2014r.(845 osób),2015r. (588osób). Aktualny stan na 31.03.2017r., ustabilizował się na poziomie 442 osób bezrobotnych w rozróżnieniu na posiadane wykształcenie:

wyższe –37 osób,
policealne i średnie zawodowe – 113 osób,
średnie ogólnokształcące –114 osób,
zasadnicze zawodowe –125 osób,
gimnazjalne i poniżej – 53 osób.

Należy zauważyć, iż zanotowany spadek ponad 2/3 liczby zarejestrowanych bezrobotnych młodych ludzi to proces emigracji za granicę i do większych aglomeracji miejskich oraz tych osób, które w ogóle nie zarejestrowały się w Urzędzie Pracy, bo pracują poza granicami kraju. Rodzi się pytanie co dalej jaka realna perspektywa dla młodych, aby ich zatrzymać, jaki poważny argument przeważałby za ich pozostaniem. Komu stawiać to zasadnicze pytanie i czy można by na nie poważnie, realnie i sensownie odpowiedzieć? Zmieniają się rządy, opcje polityczne w Polsce i małych lokalnych społecznościach. Bilbordy kuszą wzniosłymi hasłami i zapewnieniami polityków, samorządowców z uśmiechniętymi twarzami zachęcającymi do ich wyboru - bo to oni właśnie zmienią rzeczywistość prawie w świetlaną - oni pomogą młodym, bo w nich nadzieja na lepszą przyszłość.

Obserwując nasz powiat trudno uwierzyć w zapewnienia polityków i rządzących w lepszą perspektywę dla młodych, a przecież oni mają stanowić o przyszłości. Młody człowiek powinien mieć od zewnątrz takie warunki, które by wyzwalały w nim powinność starania się, powinność rozwijania się, postępu – czyli tę perspektywę. Szkoły stwarzają młodym warunki, aby we współpracy z całym szkolnictwem w Polsce mogły przysłużyć się wspólnemu dobru społeczeństwa. Rozwijają i pogłębiają uczucia patriotyczne i więź z Ojczyzną, wyczulają na dobro wspólne narodu i uczą młodzież odpowiedzialności za przyszłość i losy narodu. Nauczyciele, profesorowie starają się młodzież uczulić na bogate dzieje naszej tradycji i kultury podkreślając jednocześnie otwartość na świat i ludzi kochających swój rodzinny kraj. Te wzniosłe i mądre słowa zdają się być smutną prawdą w obliczu braku pracy, która stanowi źródło rozwoju własnej osobowości i człowieczeństwa. To praca staje się gwarantem młodego człowieka o pozostaniu w miejscu jej realizacji, a w dalszej perspektywie założenia rodziny, która musi mieć zagwarantowane prawo rozwoju zależne od czynników społecznych, gospodarczych i ekonomicznych. Niestety nasz powiat nie spełnia i nie jest gwarantem dostępu do pracy dla ludzi młodych.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: brak

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

 

Dodaj komentarz

X
Reklama

Najnowsze wiadomości

Piąty poszkodowany po kontakcie z…

12:15, 21 lipca 2018, Świat
Szpital w Salisbury na południu Anglii poinformował wczoraj wieczorem o zwolnieniu…

Rafael Nadal zainwestuje w centra…

11:00, 21 lipca 2018, Sport
Triumfator 17 turniejów wielkoszlemowych Rafael Nadal zainwestuje do 2022 roku 8 mln…

Podał się za policjanta, by otrzymać…

10:15, 21 lipca 2018, Regionalne
Policjanci z komisariatu w Żurawicy interweniowali wobec mężczyzny, który okazując etui z…

"Grease" ma już 40 lat

09:00, 21 lipca 2018, Lifestyle
Minęły cztery dekady od czasu, kiedy Olivia Newton-John, John Travolta i ich przyjaciele…

"Economist" poparł pomysł…

09:00, 21 lipca 2018, Świat
Brytyjski "The Economist" poparł pomysł organizacji drugiego referendum w…

Dietetyczna wielka czwórka!

08:00, 21 lipca 2018, Lifestyle
"Nie jesteśmy w stanie wyłączyć uczucia głodu, możemy go jedynie zagłuszyć" -…

Reklama