Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kalafior - superfood z naszego ogródka

Kalafior - superfood z naszego ogródka
Kalafior jest świetnym przykładem na to, że nie tylko egzotyczne produkty mogą być kojarzone z "superfood". (Fot. PAP Life)
Tuż po pojawieniu się egzotycznych superfoods, eksperci zaczęli zachęcać, aby produktów pełnych dobroczynnych składników szukać we własnych ogródkach.

Kalafior w ostatnim czasie stał się niezwykle popularny, a to za sprawą jego wielofunkcyjności. Już nie tylko zupa kalafiorowa czy gotowany kalafior polany zasmażką pojawia się na naszych talerzach. Za sprawą mody na "wege", "slow", "fit" i "clean", możemy delektować się pizzą z kalafiora, kalafiorowym ryżem, a nawet hummusem.

Tych nieprzekonanych powinno przekonać nie tylko szerokie zastosowanie tego warzywa, ale również liczne walory zdrowotne, które czynią go super produktem.

Dietetycy wskazują, że jedna porcja kalafiora pokrywa w 70 proc. dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, a praktycznie nie ma tłuszczu. Jest również bogatym źródłem choliny, znanej, jako witamina pamięci.

Cholina poprawia funkcjonowanie mózgu, bystrość umysłu i stan układu nerwowego. Zawiera również m.in.: potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, witaminy: K, B1, B2, B6, C.

Oczywiście jest wielkim sprzymierzeńcem odchudzających się, co potwierdziły badania przeprowadzone na Harvard T.H. Chan School of Public Health.