eBay i PayPal w użyciu terrorystów. Tak ISIS finansowało swoich ludzi
12 sierpnia 2017, 14:00   Brak komentarzy    
eBay i PayPal w użyciu terrorystów. Tak ISIS finansowało swoich ludzi
Fałszywe transakcje w serwisie eBay miały posłużyć do przekazywania pieniędzy na działalność ISIS. (Fot. Getty Images)
Państwo Islamskie (IS) używało internetowego serwisu aukcyjnego eBay i cyfrowego portfela PayPal do finansowania działalności - poinformowały amerykańskie media, powołując się na dokumenty FBI.

Jak wykazało dochodzenie FBI, globalna sieć Państwa Islamskiego wykorzystując serwisy eBay i serwis płatniczy PayPal (do roku 2015 należący do eBay) operowała w wielu państwach, w tym w Wielkiej Brytanii i w Bangladeszu.

Pomysłodawcą i szefem tej skomplikowanej sieci finansowej - wykorzystującej anonimowość i globalny charakter internetu do ukrycia pochodzenia i przeznaczenia funduszy IS - był informatyk Siful Sujan, członek wewnętrznego kręgu dowodzenia IS.

Urodzony w Bangladeszu i wykształcony w Wielkiej Brytanii 31-letni Siful Sujan został zgładzony w Syrii w wyniku ataku amerykańskiego drona w grudniu 2015 roku.

Amerykańskim ogniwem internetowej siatki finansowej Państwa Islamskiego, którą stworzył Sujan, był - jak utrzymują prokuratorzy federalni w niedawno ujawnionym akcie oskarżenia - urodzony w Egipcie obywatel amerykański Mohamed Elshinawy.

Prowadził on na eBay fikcyjną sprzedaż drukarek komputerowych, aby ukryć rzeczywiste źródło pochodzenia pieniędzy, które otrzymywał od IS.

32-letni obecnie Elshinawy po długiej obserwacji jego działalności przez agentów FBI został zatrzymany w stanie Maryland w roku 2015 pod zarzutem współpracy z organizacją terrorystyczną i wspierania terroryzmu - poinformował jako pierwszy dziennik "Wall Street Journal", powołując się na niedawno ujawniony akt oskarżenia. Elshinawy, który utrzymuje, że jest niewinny, obecnie przebywa w federalnym areszcie śledczym pod Baltimore.

Z aktu oskarżenia Elshinawy'ego - jak twierdzi "Wall Street Journal" - "można wywnioskować, że wiele innych osób związanych z siecią finansową IS w wyniku tego dochodzenia FBI zostało zatrzymanych w Wielkiej Brytanii i w Bangladeszu".

Elshinawy, który złożył przysięgę wierności IS, podczas przesłuchania zeznał, że pieniądze, jakie otrzymywał za fikcyjne transakcje na eBay za pośrednictwem PayPal, zgodnie z instrukcjami jego mocodawców z IS "miały być przeznaczone na potrzeby operacyjne w Stanach Zjednoczonych" - prawdopodobnie na dokonanie ataku terrorystycznego.

Stosowanie przez terrorystów takich niekonwencjonalnych metod jak przesyłanie i "pranie pieniędzy" na działalność terrorystyczną w internecie powoduje, że "walka z finansowaniem międzynarodowego terroryzmu przypomina szukanie igły w stogu siana" - powiedział anonimowo cytowany na łamach dziennika "WSJ" były urzędnik specjalnego wydziału ministerstwa finansów zajmującego się tropieniem podejrzanych transakcji finansowych w globalnym systemie finansowym.


PAP / Tadeusz Zachurski / ldn / A.C.
Dodaj wiadomość do:   Śledź informacje na nasza-klasa.pl Dodaj informacje na facebook.com Ustaw status GG Dodaj informacje na wykop.pl
Reklama
Jeżeli masz ciekawego news'a -
i chcesz się nim podzielić
Napisz do nas!

Waluty więcej walut »

Kurs NBP z dnia: 2017-08-22
Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.6694 zł -0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2772 zł +0.00 zł
Hrywna (Ukraina) 1 UAH (?) = 0.1428 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.6334 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.7623 zł 0.00 zł
Przelicznik walut
na

Ostatnio komentowane

 
Reklama