Menu

Miniaturowa makieta Bitwy pod Grunwaldem

Miniaturowa makieta Bitwy pod Grunwaldem
Trójwymiarową makietę z 1300 figurkami rycerzy, przedstawiającą przebieg bitwy pod Grunwaldem, można oglądać od dzisiaj w muzeum na Polach Grunwaldzkichttp://galicjusz.pl/h. Diorama jest efektem kilkuletniej pracy warszawskich modelarzy.
Jak poinformował dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej prezentacja ma uatrakcyjnić muzealną ekspozycję i pokazać młodzieży skalę oraz kluczowe momenty walk z 1410r. W odróżnieniu od corocznych rekonstrukcji rycerskich diorama obrazuje walki w historycznym otoczeniu - tzw. Dolinie Wielkiego Strumienia, który obecnie nie istnieje.

Plastyczna makieta zajmuje sześć metrów kw. i przedstawia tereny między wsiami Grunwald, Stębark i Łodwigowo. Do pokazania drobiazgowych szczegółów scen batalistycznych użyto 1300 figurek rycerzy i czeladzi obozowej, wykonanych w skali 1:70.

Jedna z najbardziej imponujących - w ocenie autorów - scen przedstawia moment wyruszania do ataku odwodu Wielkiego Mistrza. Krzyżacy natrafiają na rozpędzone polskie chorągwie i zostają rozbici, a sam Ulrich von Jungingen ginie na polu walki.

Diorama przedstawia również początek bitwy, odwrót wojsk litewskich, atak na króla Jagiełłę, czy scenki obrazujące życie obozowe.

"Staraliśmy się przedstawić na małej przestrzeni całość bitwy w ujęciu matejkowskim. Pokazujemy obok siebie scenki batalistyczne i zdarzenia, które w rzeczywistości rozgrywały się w ciągu kilkunastu godzin" - wyjaśnił koordynator prac modelarskich Jan Nałęcz.

Dioramę wykonał zespół kilkunastu modelarzy z Federacji Rekonstrukcji Historycznej REKO, związanej z Pracownią Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej na warszawskiej Woli. To największy pod względem liczby przedstawionych postaci projekt tej grupy. Prace nad makietą Pól Grunwaldzkich trwały od kwietnia, a same figurki powstawały przez kilka lat.

Makieta jest od dzisiaj prezentowana w sali kinowej Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem.