Manewry ratownictwa wysokościowego na zaporze w Solinie
28 października 2013, 13:30   Brak komentarzy    
Manewry ratownictwa wysokościowego na zaporze w Solinie
Fot. PAP
Około stu ratowników - specjalistów ratownictwa wysokogórskiego z Polski i zza granicy weźmie udział w IX Międzynarodowych Manewrach Ratownictwa Wysokościowego, które odbędą się jutro na zaporze wodnej w Solinie.
Będą to także XIII Ogólnopolskie Manewry Ratownictwa Wysokościowego. Organizatorem manewrów jest Komenda Główna PSP oraz Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie.

Jak poinformował rzecznik podkarpackiej straży pożarnej mł. bryg. Marcin Betleja celem manewrów jest przede wszystkim sprawdzenie przygotowania specjalistycznych grup ratownictwa wysokościowego do realizacji zadań z zakresu ratownictwa wysokościowego i współpracy między grupami.

Ponadto, dzięki manewrom ocenione zostaną m.in. możliwości operacyjne ratowników, stosowane przez nich techniki ratownicze, praktyczne możliwości współdziałania grup ratownictwa czy doskonalenie zasad łączności radiowej podczas działań.

W manewrach wezmą udział specjaliści ratownictwa wysokogórskiego z Polski oraz z Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Danii i Norwegii.

Będą oni ćwiczyć np. ratowanie pracownika zapory, który podczas prac konserwacyjnych, wisząc na linie, w połowie wysokości zapory nagle zasłabł i stracił przytomność; ratowanie osoby ze złamaną ręką, uwięzionej w szybowcu, który zawisł w koronach drzew na wysokości około 15 metrów czy akcję ratowniczą nieprzytomnego operatora koparki, która podczas prac osunęła się na dno rozpadliny.

Betonowa zapora wodna na Solinie jest największą w kraju i jedną z największych w Europie. Jej długość wynosi 664 metry, a wysokość - 82 metry. Dzięki zaporze powstał największy spośród ponad pięćdziesięciu sztucznych zbiorników w Polsce, o pojemności blisko 500 mln metrów sześciennych. Maksymalna głębokość zbiornika przy zaporze osiąga 60 metrów.

Powierzchnia zalewu (Jeziora Solińskiego) obejmuje 2105 hektarów, a długość linii brzegowej - 150 km. Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce o mocy 150 megawatów dostarcza 9 gigawatogodzin rocznie.

Budowę zapory wodnej na Sanie w Solinie-Myczkowcach rozpoczęto w 1960 r.; do użytku została przekazana w 1968 r. Utworzenie Jeziora Solińskiego wymagało zalania terenów kilku wsi. Pod wodą znalazły się: Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i duża część Wołkowyji.

PAP / Rafał S.
Dodaj wiadomość do:   Śledź informacje na nasza-klasa.pl Dodaj informacje na facebook.com Ustaw status GG Dodaj informacje na wykop.pl
Następna wiadomość: W wypadku szybowca zginął pilot
Reklama
Jeżeli masz ciekawego news'a -
i chcesz się nim podzielić
Napisz do nas!

Waluty więcej walut »

Kurs NBP z dnia: 2017-07-21
Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7190 zł -0.04 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2311 zł +0.02 zł
Hrywna (Ukraina) 1 UAH (?) = 0.1402 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.6320 zł -0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8195 zł -0.01 zł
Przelicznik walut
na
Reklama