Ogłoszono termin szkockiego referendum
21 marca 2013, 16:12   Brak komentarzy    
Ogłoszono termin szkockiego referendum
Czy Szkocja stanie się niepodległym państwem?
Referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się 18 września 2014 roku - poinformował dzisiaj pierwszy minister (szef) autonomicznego szkockiego rządu Alex Salmond.
Kierowana przez Salmonda proniepodległościowa Szkocka Partia Narodowa zdobyła w wyborach w maju 2011 roku większość w szkockim parlamencie, co dało jej charyzmatycznemu przywódcy "jedyną na pokolenie" - jak sam mówi - szansę na zerwanie więzi z Londynem.

Nacjonalistom nie będzie jednak łatwo wygrać referendum, gdyż według sondaży niepodległość popiera tylko 30 proc. szkockiego elektoratu, a około 50 proc. wolałoby utrzymania status quo.

SNP twierdzi, że brytyjski parlament, w którym posłowie 5-milionowej Szkocji stanowią niewielką mniejszość wobec reprezentantów liczącej 53 mln mieszkańców Anglii, nie dba w należyty sposób o szkockie interesy.

"Głosowanie na tak oznacza przyszłość, w której będziemy mogli być pewni, na 100 procent pewni, że naród Szkocji otrzyma taki rząd, na jaki głosował. Szansa staje się wyraźniejsza z każdym mijającym dniem - albo możliwość wykorzystania naszych znacznych zasobów i talentu do zbudowania lepszego kraju, albo kontynuacja systemu opartego na Westminsterze (brytyjski parlament), który po prostu nie działa na rzecz Szkocji" - powiedział Salmond szkockiemu parlamentowi, ogłaszając datę referendum.

SNP twierdzi, że wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego, a także rolnictwo, rybołówstwo i destylowanie whisky zapewnią niepodległej Szkocji dobrobyt. Jednak według przeciwników samodzielności zasoby ropy kurczą się, a Szkocji trudno byłoby sobie poradzić bez uprzywilejowanej pozycji, jaką zapewnia się jej obecnie przy rozdzielaniu brytyjskich środków budżetowych.

Ogólne warunki referendum uzgodnili w październiku ubiegłego roku Salmond i brytyjski premier David Cameron. Głosujący mają odpowiedzieć na pytanie: "Czy Szkocja powinna być niepodległym krajem?".

PAP / ldn / A.C.
Dodaj wiadomość do:   Śledź informacje na nasza-klasa.pl Dodaj informacje na facebook.com Ustaw status GG Dodaj informacje na wykop.pl
Reklama
Jeżeli masz ciekawego news'a -
i chcesz się nim podzielić
Napisz do nas!

Waluty więcej walut »

Kurs NBP z dnia: 2017-07-21
Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7190 zł -0.04 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2311 zł +0.02 zł
Hrywna (Ukraina) 1 UAH (?) = 0.1402 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.6320 zł -0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8195 zł -0.01 zł
Przelicznik walut
na
Reklama