Menu

Tu samoloty latają najczęściej

Tu samoloty latają najczęściej
Liczba podróży lotniczych systematycznie rośnie. W Europie najwiekszy ruch odbywa się na trasie pomiędzy irlandzką a brytyjską stolicą. (Fot. Thinkstock)
Dublin-Londyn to według brytyjskiego "The Telegraph" najbardziej uczęszczana europejska trasa lotnicza. W skali światowej najwięcej podróżnych przemieszcza się między portami Seoul Gimpo a Jeju International.

Niewielka odległość między Londynem a Dublinem oraz fakt, że dzieli je Morze Irlandzkie – to czynniki, które wpłynęły na to, że właśnie między tymi miastami ludzie podróżują szczególnie często samolotami. W 2017 roku między stolicami odbyło się 14,5 tys. rejsów. Tym samym trasa uplasowała się na 9. miejscu lotów międzynarodowych na świecie i na 1. w Europie. Podróżni wybierali najczęściej port w Heathrow pod Londynem, obsługiwany przez British Aiways i Aer Lingus.

Listę rejsów międzynarodowych otwiera natomiast Hongkong–Tajpej (stolica Tajwanu).

Na świecie najbardziej uczęszczanym korytarzem powietrznym jest ten łączący południowokoreańskie miasta Seul i Czedżu (ang. Jeju) - 64,9 tys. osób. Porty oddalone są od siebie o 450 km.

Przez lotnisko w Czedżu rocznie przewija się 26 mln pasażerów – czyli więcej niż przez jakiekolwiek w Wielkiej Brytanii.

Wyspa, choć w naszej części świata mało znana, jest jednym z najpopularniejszych miejsc na wakacje. Nazywana jest południowokoreańskim odpowiednikiem Hawajów. Znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO wulkaniczna wyspa przyciąga pięknymi widokami, podziemnymi jaskiniami, trasami wspinaczkowymi i malowniczymi plażami. W 2011 roku prowincja trafiła na listę 7 nowych cudów świata natury. Wyjątkową atrakcją wyspy jest park erotyczny Jeju Love Land.

Na 2. miejscu światowej listy znajduje się Melbourne–Sydney (54,5 tys. pasażerów), a na 3. Mumbaj–Delhi (47,4 tys.).


10 najbardziej uczęszczanych tras międzynarodowych:

1. Hongkong–Tajpej

2. Kuala Lumpur–Singapur

3. Dżakarta–Singapur

4. Dżakarta–Kuala Lumpur

5. Hongkong–Szanghaj

6. Nowy Jork La Guardia–Toronto

7. Hongkong–Seul Incheon

8. Pekin–Hongkong

9. Dublin–Londyn Heathrow

10. Bangokok-Singapur