Menu

Fragmenty niemieckiego samolotu wojskowego znaleziono koło Krosna

Fragmenty niemieckiego samolotu wojskowego znaleziono koło Krosna
Messerschmitt Bf 109. Fot. Getty Images
Fragmenty niemieckiego samolotu wojskowego z czasów II wojny światowej znaleziono w poniedziałek w Świerzowej k. Krosna.
"W trakcie prac budowlnych na prywatnej działce koparka natrafiła na śmigło oraz fragment silnika samolotu wojskowego. Z zachowanej tabliczki znamionowej można przypuszczać, że jest to samolot typu Messerschmitt" – powiedział oficer prasowy krośnieńskiej policji Paweł Buczyński.

Prace budowalne przerwano, a miejsce znaleziska zabezpieczyła policja. "Przebadano też teren, czy w pobliżu nie ma amunicji lub niewybuchów" – dodał Buczyński.

O odkryciu szczątków poinformowano służby konserwacji zabytków oraz historyków. Jest to kolejne odkrycie samolotu z czasów II wojny światowej, który znaleziono w okolicach lotniska w Krośnie. Kilka lat temu w jednej z okolicznych wsi wykopano dobrze zachowany samolot z tego okresu czasu.

Istniejące od lat 30. XX wieku lotnisko w Krośnie w czasie okupacji niemieckiej było wykorzystywane przez Niemców, m.in. w trakcie wojny ze Związkiem Sowieckim. Oprócz lotniska w Krośnie Luftwaffe korzystało także z dwóch innych położonych w pobliżu Krosna lotnisk w Moderówce i Łężanach.