Menu

Fatalne wyniki sondażowe Donalda Trumpa

Fatalne wyniki sondażowe Donalda Trumpa
Obywatele USA nie są zadowoleni z prezydentury Trumpa. (Fot. Getty Images)
Prezydent USA Donald Trump, rok po zaskakującym dla elit politycznych zwycięstwie w wyborach prezydenckich, cieszy się poparciem zaledwie 36 proc. Amerykanów - mniejszym niż którykolwiek prezydent USA w ciągu ostatnich 70 lat.


Odmienną, negatywną ocenę sprawowania władzy przez Trumpa w sondażu telewizji CNN, którego wyniki zostały opublikowane w poniedziałek, wyraziło 58 procent badanych.

Badania, przeprowadzane przez miarodajny ośrodek badań socjologicznych SSRS (Social Science Research Solutions) na zlecenie telewizji CNN, ujawniły także wzrastające zaniepokojenie Amerykanów doniesieniami o rzekomych powiązaniach sztabu wyborczego kandydata Trumpa z przedstawicielami Kremla.

W ankiecie CNN, przeprowadzonej od czwartku do niedzieli w ubiegłym tygodniu, 44 proc. badanych wyraziło "poważne zaniepokojenie" takimi doniesieniami. W lipcu zaniepokojonych doniesieniami o kontaktach sztabu wyborczego Trumpa z osobami podejrzewanymi o powiązania z Moskwą, było 27 proc. Amerykanów.

Rezultaty ostatniego sondażu CNN ilustrują także wzrost przekonania wśród Amerykanów, że kandydat Donald Trump wiedział o takich kontaktach. W omawianym sondażu telewizji CNN przekonanie takie wyraziło 59 proc. badanych, a przeciwnego zdania było 35 proc.

Rekordowo niskie notowania Trumpa wykazały nie tylko badania przeprowadzone przez SSRS na zamówienie znienawidzonej przez prezydenta telewizji CNN, ale także badania opinii publicznej przeprowadzone na zlecenie telewizji ABC i dziennika "Washington Post", a więc instytucji medialnych znajdujących się na poczesnym miejscu czarnej listy tzw. fake news obecnego prezydenta.

W sondażu ABC/Washington Post, którego wyniki, zostały opublikowane w niedzielę, zaledwie 37 proc. badanych pozytywnie oceniło sprawowanie urzędu przez 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych; odmiennego zdania było aż 59 proc.

Zdecydowana większość (65 proc.) respondentów uznała, że prezydent po prawie dziesięciu miesiącach sprawowania urzędu "nie ma się zbytnio czym pochwalić". Dodatkowo 55 proc. badanych stwierdziło, że Trump nie dotrzymał swoich obietnic wyborczych.

Do tej pory najgorsze wyniki w takich sondażach należały do demokratycznego prezydenta Billa Clintona (1993-2001).

Prezydent Trump jest pierwszym prezydentem w 70-letniej historii takich badań, przeprowadzanych od czasów prezydenta Harry'ego Trumana (1945-1953), który w rok po swoim zwycięstwie w wyborach prezydenckich jest negatywnie oceniany przez większość wyborców.