Menu

Dandysi ściągają do Florencji

Dandysi ściągają do Florencji
Dandysi tłumnie odwiedzają Florencję. (Fot. PAP Life)
Największe zagęszczenie dandysów na metr kwadratowy jest teraz we Florencji, gdzie od 9 do 12 stycznia odbywają się najbardziej prestiżowe targi mody męskiej na świecie - Pitti Immagine Uomo. To też wielki festiwal mody ulicznej.

Co pół roku do stolicy Toskanii ściągają tabuny eleganckich i fantazyjnie ubranych mężczyzn. Większość z nich jest handlowcami, którzy przyjechali, by robić interesy. Podczas Pitti Immagine Uomo oglądają i kupują kolekcje na kolejny sezon. Targi mody to przede wszystkim impreza o charakterze handlowym. Główną areną wydarzenia jest Fortezza da Basso, centrum wystawiennicze wpasowane w historyczną fortecę. Wśród wystawców - setki prestiżowych marek.

Impreza jest także wielkim festiwalem mody ulicznej. Chyba nigdzie indziej nie pojawia się okazja, by w jednym miejscu sfotografować tylu nieskazitelnie ubranych mężczyzn. Od lat relacje z tego, co dzieje się przed centrum wystawowym, zajmują w internecie więcej miejsca, niż informacje na temat prezentowanych kolekcji. Najodważniejsze stylizacja, po to, by zdobyć rozgłos, noszą nierzadko wystawcy. Przechadzają się pozornie bez celu przed wejściem do pawilonów, bądź siadają na murku, a fotografie biorą ich na celownik. Armia dandysów rekrutuje się również spośród stylistów, dziennikarzy i blogerów.

Obecna edycja Pitti Immagine Uomo jest 93. w historii. Imprezę zorganizowano po raz pierwszy we wrześniu 1972 r. W ostatniej edycji targów wzięło udział 30 tys. gości, a swoimi kolekcjami pochwaliło się ponad 1 200 marek.