Menu

Chciał się pozbyć rywala i nafaszerował go dopingiem

Chciał się pozbyć rywala i nafaszerował go dopingiem
Yasuhiro Suzuki został zawieszony na osiem lat. (Fot. Getty Images)
Japoński kajakarz Yasuhiro Suzuki został zawieszony na osiem lat za "wzbogacenie" napoju rywala z reprezentacji Seiji Komatsu, w efekcie czego ten został przyłapany na stosowaniu niedozwolonych ¶rodków. Do spisku doszło podczas wrze¶niowych mistrzostw kraju.

32-letni Suzuki postanowił, że zanieczy¶ci wodę w butelce (testy wykazały obecno¶ć sterydu anabolicznego) 25-letniego Komatsu, w wyniku czego ten drugi zostanie za doping wykluczony z kadry narodowej. Gra toczyła się o udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Spisek ostatecznie się nie udał. Suzuki tłumaczył swój czyn obaw±, że przegra wewnętrzn± rywalizację na dystansie 500 m z młodszym zawodnikiem. Po całym incydencie przeprosił Komatsu. Miejscowa federacja uznała jego zachowanie za "wyj±tkowo zło¶liwe".

Jak poinformowała Japońska Agencja Antydopingowa, przez osiem lat nie może startować w żadnych zawodach, co oznacza koniec jego sportowej przygody. Komatsu został oczyszczony z zarzutów o stosowanie zabronionych ¶rodków, a jego dyskwalifikacja anulowana.

Obaj kajakarze w sierpniu uczestniczyli w mistrzostwach ¶wiata w czeskich Racicach.