O dzikich roślinach dyskutowali w Kolbuszowej

Biznes i Etos / Krzysztof ZielińskiDodaj komentarz: 1
Nr 3, 2013

Od stuleci w Europie Środkowej lecznicze i aromatyczne rośliny były zbierane z naturalnych środowisk w celu wykorzystania ich właściwości. Obecnie wiedza ta niestety idzie w zapomnienie. - Stąd też potrzeba stworzenia pokoju wystawienniczego pokazującego dziko występujące rośliny i tradycje z nimi związane.

Idea przygotowania takiej ekspozycji zaowocowała współpracą z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – powiedziała Małgorzata Draganik, koordynator projektu ze Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.

Pokój wystawienniczy został urządzony w jednej z zabytkowych chałup znajdujących się na terenie skansenu w Kolbuszowej. Był to element działań w ramach projektu „Traditional and wild”, podobnie jak i zakup maszyny do suszenia roślin. Stworzenie pokoju wystawienniczego było możliwe dzięki współpracy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Eksponaty oraz materiał stanowiący wyposażenie pokoju wystawienniczego zostały udostępnione przez skansen, ponadto zebrany i oznaczony materiał roślinny przygotowały Arboretum w Bolestraszycach oraz pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Elementy dekoracyjne użyczył Dom Kultury w Czudcu.


- Przenieśmy się na chwilę w świat roślin, pełen magii, wierzeń i tradycji – zachęcała Małgorzata Draganik w trakcie uroczystego otwarcia, zapraszając jednocześnie do wysłuchania dwóch prezentacji. O nalewkach ziołowych w polskiej tradycji opowiadała dr Izabela Wodzińska, a o magicznym i religijnym aspekcie dziko występujących roślin prof. Czesława Trąba z Uniwersytetu Rzeszowskiego.


- Pokój wystawienniczy ma charakter edukacyjny. Ma on zwrócić uwagę na znaczenie tych roślin w życiu człowieka i ich praktyczne wykorzystanie. Począwszy od stosowania ich w celach spożywczych, poprzez obecność w różnego rodzaju tradycjach i zwyczajach, w naszej kulturze i codziennym życiu. Współczesny człowiek bowiem zbyt często zapomina o tej roli – dodaje Małgorzata Draganik.


Zwiedzanie pokoju wystawienniczego dotyczącego dziko występujących roślin dla zainteresowanych osób jest nieodpłatnie. W sezonie pokój wystawienniczy otwarty będzie w godzinach otwarcia Muzeum, natomiast po sezonie zwiedzanie będzie możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu terminu.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: brak

Komentarze (1)

1
~Aelorn - ip: 46.x.x.14Zgłoś nadużycie16:34, 6 kwietnia 2016

No, dzieci lubią rośliny.. i dobrze :D
http://connect.natureserve.org/node/1297462

Dodaj komentarz

X
Reklama

Najnowsze wiadomości

"Polska grała słabo, odpada z…

11:15, 25 czerwca 2018, Sport
Media rosyjskie komentując wczorajszy mecz Polska-Kolumbia w Kazaniu podkreślają wysoką…

Google: Nasze algorytmy szacują ryzyko…

11:00, 25 czerwca 2018, Świat
Zdaniem Google, algorytmy sztucznej inteligencji rozwijane przez laboratorium Medical…

Szkockie zaślubiny gwiazd "Gry o…

11:00, 25 czerwca 2018, Lifestyle
Z serialowego planu prosto na ślubny kobierzec. Kit Harrington i Rose Leslie - odtwórcy…

Rekordowa liczba widzów na meczu Polski…

10:00, 25 czerwca 2018, Sport
Mecz pomiędzy reprezentacjami Polski i Kolumbii, który odbył się w niedzielę na stadionie…

Poszła do lasu na jagody. Szukało jej…

09:45, 25 czerwca 2018, Regionalne
Policjanci wspólnie ze strażakami prowadzili w sobotę poszukiwania 50-letniej kobiety,…

W czasie wakacji dodatkowe pociągi…

08:45, 25 czerwca 2018, Regionalne
Na Podkarpaciu w wakacje uruchomione będą dodatkowe pociągi Polregio. Kursować będą z…

Reklama